JihlavaDnes.cz
JihlavaDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zřícenina hradu Aueršperk

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Aueršperk od Original uploader was Jaros9 at cs.wikipedia Later version(s) were uploaded by Zp at cs.wikipedia. Transferred from cs.wikipedia; transfer was stated to be made by User:jitka.. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Zřícenina hradu Aueršperk se nachází mezi obcí Vír a Dvořiště, u Bystřice nad Pernštejnem. Z hradu se dochovaly nevelké zbytky věže a terénní nerovnosti. Aueršperk zřejmě vystavěl rod Pernštejnů na přelomu 13. a 14. století.

Do hradu se přijíždělo z planiny branou, při které stávala vysoká válcová věž. K ní přiléhala obytná budova obdélného půdorysu, za níž stávaly na hřebenu další objekty. Stejně jako počátky zůstávají nejasné i další dějiny hradu a nelze ani určit, kdy objekt zpustl a proč.
Hrad obepínal příkop o hloubce 13 metrů.
V předpolí hradu je zřetelná příkopem obehnaná plocha, související snad s využíváním hradu bojovými družinami v předhusitském období.

Z hradu se dodnes dochovala část válcové věže o síle zdi 3,5 m a průměru skoro 10 m, zbytek zdiva bašty, brány, paláce a hradeb. Areál hradu je dnešní době převážně zalesněný.

Odkazy:

Wikipedia

Mapa:Středa 17.10.2018
Kraj Vysočina
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.