JihlavaDnes.cz
JihlavaDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zřícenina hradu Dalečín

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Dalečín - hrad3 od Prazak Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons.

Zřícenina hradu Dalečín z poloviny 14. století stojí na levém břehu Svratky přímo v obci Dalečín. Společně s hradem Skály měl být rozbořen jako sídlo lupičů, poté jej páni z Pernštejna obnovili, jeho další osudy nejsou známy. Je téměř s podivem, že z hradu zůstalo zachováno tolik z nadzemního zdiva. A to především úsek západní plášťové zdi, dokonce v plné výšce.

Mimo zmíněného úseku plášťové zdi je zachován celý jeho obvod, místy až 3 m vysoký, základy vstupního objektu i pozdějšího ohrazení, včetně zbytků dvou bašt.

Hrad měl tři patra, jak o tom svědčí tři řady oken a také otvory po trámech v místech, kde bývaly stropy. Přední část hradní stavby stála na mírně svažité straně ostrohu a musela být chráněna příkopem a hradbou.
Ochranu skýtala hradu nejen řeka, ale i strouha, vedená z ní hned pod svahem. Její voda poháněla mlýn, který byl nezbytnou součástí hradního i poddanského hospodářství.

Stavba byla nejvíce poškozena tím, že z jejího kamene byl vystavěn zámeček v sousedství, hospodářské budovy zámeckého dvora a mnoho domů ve vsi.
Hrad je volně přístupný.

Fotogalerie:

Mapa:Úterý 16.10.2018
Kraj Vysočina
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.