JihlavaDnes.cz
JihlavaDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Jihlavské podzemí

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Jihlavske katakomby (2) od janina cz from Czech Rep Jihlava katakomby 1. Licencováno pod CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons.

Systém podzemních chodeb v Jihlavě zvaný jihlavské katakomby je s rozlohou 50 000 m2 a délkou asi 25 km po znojemském podzemí druhý nejrozsáhlejší v České republice.Jsou významnou historickou stavební památkou města.Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích. Nacházejí se téměř pod všemi objekty historického jádra města.

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále a zřejmě sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků.
V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Dlouho se historici domnívali, že katakomby vznikly díky těžbě stříbra, což bylo geologickými výzkumy vyvráceno, poté se spekulovalo o vojenském využití, ovšem ani to se neprokázalo.
Během druhé světové války chodby asi využívalo gestapo jako protiletecký kryt.

V 60. letech 20. století došlo k masivnímu propadu chodeb, což vedlo k vybetonovaní skoro celého prostoru, čímž byla značně poničena historická hodnota podzemí. Během tohoto zpevňování bylo podzemí zmapováno.

Název "Jihlavské katakomby" je název laický. Odborně řečeno je to Jihlavské podzemí, protože katakomby je název pro podzemní pohřebiště, které byste však v Jihlavě hledali marně.

Prohlídková trasa měří 1 km, z toho 900 m vede v páteřních chodbách kolektorů a 100 m v chodbách historického labyrintu. Je vedena ve třech úrovních, páteřní větev v hloubce 20 ? 25 m pod úrovní terénu Masarykova náměstí, chodby mezipatra v hloubce 16 m a vrchní horizont v hloubce 10 m. Po trase na jednotlivých stanovištích poskytují průvodci odborný výklad o historii města, podrobný výklad o historii , účelu a době budování kolektoru. Během prohlídky se několikrát stoupá po ocelových žebřících.

Fotogalerie:

Mapa:





Jihlava a okolí - další tipy na výlet


Muzeum autíček - zámek Příseka (u Jihlavy)

V srdci České republiky naleznete unikátní Muzeum autíček a starých hraček. Ve čtyřech podlažích zrekonstruovaného příseckého zámku na Vás čeká více než 11 500 raritních exponátů - téměř kompletní sbírka autíček a modelů vyrobených na území Československa ve 20. století, a to jak od desítek výrobců tuzemských, tak samozřejmě i těch zahraničních. Autíčka, jak již název napovídá, celému muzeu dominují, avšak naleznete zde i letadla, vláčky, hry a jiné staré hračky.

Další info »

Orlík u Humpolce

Zřícenina hradu Orlík se nalézá 2 km severně od města Humpolec směrem na Havlíčkův Brod v Českomoravské vrchovině. Stojí na zalesněném kopci v nadmořské výšce 645 m. Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14.století.

Další info »

Muzeum nové generace - Žďár nad Sázavou

Muzeum nemusí být nuda! Ve žďárském Muzeu nové generace platí: Sahat na exponáty přikázáno!!! Nejen tím se tato unikátní expozice od těch klasických liší. Moderní, interaktivní a multimediální muzeum nabízí především zážitek!

Další info »

Zámek Žďár nad Sázavou

Barokní věž, čtyři nádvoří, bývalé konírny... Areál zámku ve Žďáru nad Sázavou ukrývá mnoho zajímavého. Původně se jednalo o cisterciácký klášter, který byl za vlády císaře Josefa II. definitivně zrušen a změněn na zámek. Jedná se o unikátní barokní celek, na který seshora dohlíží památka UNESCO - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, dílo geniálního architekta Santiniho.

Další info »

Hrad Kámen

Původně gotický hrad kámen se nachází asi 15 km od Pelhřimova ve stejnojmenné obci. Byl založen v polovině 13. století a nazván po pozoruhodném skalisku, na němž byl vystavěn. První bezpečná zmínka o hradu je v pramenech až z roku 1316, kdy se připomíná Nimír z Kámene. Od roku 1523 hrad téměř 200 let vlastnila jedna z větví významného českého rodu Malovců.

Další info »

Zřícenina hradu Dubu

Zřícenina hradu Dubu se rozkládá na nevysokém ostrohu v ohybu řeky Oslavy, necelé dva km západně od obce Tasova. Gotický hrad z poloviny 13. století založili páni z Tasova. Buď Vznata zmiňovaný roku 1268, nebo Tas, který se po Tassenberku roku 1292 píše. První přímá písemná zmínka o hradu pochází z roku 1334.

Další info »
Středa 24.4.2024
Kraj Vysočina
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes