JihlavaDnes.cz
JihlavaDnes.cz » Kalendář akcí » Detail akce

Přidávání akcí do kalendáře bylo dočasně pozastaveno.
Pokud chcete propagovat svoji kulturní akci formou PR článku v našem zpravodajství kontaktujte nás zde.

Bohumil Hrabal - OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY

Kdy:
Čtvrtek 23.01.2014 od 19:30 hod
Kde:
Horácké divadlo, Jihlava
Pořadatel:
Sdílet:

TRAGIKOMEDIE O DOSPÍVÁNÍ ZA PROTEKTORÁTU.
"Tam jede naše neohrožená armáda mladých lidí položit životy za lepší Evropu. A co tady děláte vy? Tisknete razítka na zadek telegrafistky." Vrchní rada Zedniczek.
Příběh Hrabalovy novely i její dramatizace se odehrává v období protektorátu. Předlohou se stala skutečná událost, a to výbuch německého muničního vlaku, odpáleného časovým spínačem podskupinou partyzánské skupiny Podřipsko z Lysé nad Labem 2. března 1945 nedaleko železniční stanice Stratov a zážitky Bohumila Hrabala z nádraží v Kostomlatech nad Labem, kde na konci války zastával funkci výpravčího.
Na pozadí těchto historických událostí se hlavní hrdina Miloš Hrma po prvním sexuálním nezdaru pokusí o sebevraždu ? naštěstí také neúspěšně. Z psychiatrické léčebny se vrací na nádraží, kde předtím pracoval. Jinak poklidnou atmosféru provinční stanice narušují erotické hry výpravčího Hubičky (slavné filmové razítkování pozadí telegrafistky Svaté), zejména však průjezdy ?ostře sledovaných? německých vlaků se zbraněmi, vojáky a municí. Milošovo osobní trauma překonává tajemná Viktorie Freie, odbojářka, která na stanici přinese nálož k likvidaci německého transportu. Miloš zbavený svého problému ztrácí zábrany a zachová se jako hrdina, když se rozhodne vyhodit do vzduchu vlak, který veze zbraně. Při této amatérské diverzní akci však zahyne.

Upozornění: případné změny termínů akce a místa konání si ověřte na stránkách pořadatele !

Další akce v okolí37,683010101318