JihlavaDnes.cz
JihlavaDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Proč se snažit dopřát dětem pohyb i během nouzového stavu?

30.04.2020
Pohyb dětem přináší radost a je pro jejich zdravý vývoj nepostradatelný. Především rané dětství je obdobím rozvoje motorických a rozumových funkcí, a formují se návyky budoucího životního stylu. V současné době ale platí omezení, které nás po většinu času nutí zůstat doma. Přesto nebo právě proto bychom měli dopřát dětem dostatek pohybu, který pro svůj vývoj potřebují. Každý rodič potvrdí, že "vyběhané" děti to doma zvládají lépe.
Foto: pixabay.com
Ve vztahu k současným opatřením platí i pro děti doporučení vydaná odborníky. Pro děti může být nepříjemné nošení roušky, zvlášť, pokud jsou menší. Některým dětem pomůže, když se rouška stává součástí hry - třeba na superhrdiny nebo zvířata. Další prevencí je dodržování vzdálenosti mezi lidmi. Proto je vhodnější spíše než dětská hřiště vyhledávat volnou přírodu, nebo různá přírodní zákoutí třeba i na vlastní zahradě.

Pohyb je (nejen) pro předškolní děti nepostradatelný
Touha dětí hýbat se je přirozená, a někdy se nám někdy může zdát, že jejich zdroj energie je nekonečný. Často ale děti nemají jak tuto energii "vybít" - ať už běháním venku, lezením po prolézačkách, nebo po stromech. Tyto neorganizované pohyby mají přitom pozitivní dopad na rozvoj hrubé motoriky a koordinačních pohybových schopností. Součástí tohoto spontánního pohybu pak bývá prožívání impulzivní radosti, spojené se skotačením, dováděním a výskáním. Neměli bychom se proto snažit děti v těchto oblastech omezovat či usměrňovat, ale naopak podpořit. Pohyb je totiž klíčovým faktorem pro zdravý vývoj celého organismu od formování kosterního aparátu, rozvoje svalové soustavy, celkového růstu (výšky v dospělosti), ale i vývoje mozku a v neposlední řadě i hormonální soustavy, která reaguje např. na denní světlo.1 Dítě proto potřebuje dostat prostor pro pohybovou aktivitu, která se v období předškolního věku (3-5 let) pohybuje okolo 3 - 4 hodiny denně spontánního pohybu. Ačkoliv se může zdát, že děti hravě tento cíl splní, tak čísla říkají něco jiného. Například podle studie z let 2012 - 2015 má 75 % dětí v mateřských školách oslabené držení těla.

Proč je lepší pohyb venku než v tělocvičně?
Nespočet výzkumů potvrzuje, že aktivní hra má vliv na zdravý vývoj, a je přirozeným způsobem, jak se děti učí. Hra podporuje fyzickou a emoční pohodu, která dětem poskytuje nezbytné podmínky pro vývoj a učení. Díky hře může dítě experimentovat, řešit problémy, kreativně myslet, a spolupracovat s ostatními. Děti tak mají možnost získat hlubší znalosti o sobě a světě. Specifické rysy a podněty venkovního prostředí poskytují různé herní příležitosti, které lze jen stěží přenést do tělocvičny. Venkovní prostředí je otevřené a neustále se měnící - při hraní venku jsou děti vystaveny slunečnímu svitu a čerstvému vzduchu, což přispívá k rozvoji kostí (vitamín D), a silnějšímu imunitnímu systému (prokysličení a proměnlivá teplota). Venkovní hra dokonce podporuje vyšší úroveň pozornosti a rozvíjí fantazii, kdy děti přiřazují různým objektům svůj vlastní smysl (např. kůra může být loďka nebo domeček pro skřítky).

"Pobyt venku je nenahraditelný, protože přináší mnoho výhod naráz. Děti se intenzivně pohybují, čímž se jim prokysličuje tělo a to posiluje imunitu. Zároveň to pomáhá procesu učení, mozek potřebuje hodně kyslíku a zároveň nové "neokoukané" podněty. Svět venku je vždy něčím nový, lze jej nekonečně zkoumat a testovat, toho lze uvnitř dosáhnout jen s vynaložením sil dospělých (a když to pro děti neudělají, děti svět uvnitř brzy také přetvoří, ale většinou k jejich nelibosti)," říká Tereza Valkounová, předsedkyně Asociace lesních mateřských škol. V lesních školkách děti tráví většinu času (70-90 %) v lese, na zahradě, nebo v lesoparku. Proto zde bylo možné vypozorovat, jaký má pohyb venku vliv na vývoj dětí. Výzkumy ukazují, že u dětí vzdělávaných v lesních školkách se lépe rozvíjí hrubá motorika a kreativita ve srovnání s dětmi, které jsou vzdělávány v prostředí běžné mateřské školy. Díky spolupráci Asociace lesních mateřských škol s Ministerstvem školství mohou lesní mateřské školy poskytovat plnohodnotné předškolní vzdělávání.

Další přínosy venkovní hry

- Podporuje fantazii a rozvíjí kreativitu. Děti jsou venku vynalézavé, prozkoumávají svět kolem sebe. Samy si pak dokážou vymyslet vlastní hry a zabavit se.
- Čas venku v přírodě uklidňuje, zlepšuje náladu a snižuje stres. Může také zvýšit pozornost dětí, a snížit deprese a hyperaktivitu. Studie u dětí s diagnózou poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) zjistily, že děti s ADHD, které trávily značný čas venku, vykazovaly méně příznaků.
- Vystavení přirozenému světlu a spousta fyzické aktivity pomáhají obnovit přirozené rytmy spánku dítěte, a zlepšit kvalitu spánku. Vitamin D navíc hraje klíčovou roli od vývoje kostí, a děti jsou také méně náchylné ke kardiovaskulárním onemocněním, cukrovce apod.
- Venkovní světlo stimuluje epifýzu - část mozku, která je životně důležitá pro udržení silného imunitního systému a proto, abychom se cítili šťastnější. Čas v přírodě je tak spojen se zlepšováním nálady.

Samozřejmě hra uvnitř má také nesporné výhody, kdy například čtení knížek rozvíjí představivost a kreativitu. Skrze obrazovku ale děti používají pouze dva smysly (sluch a zrak) a nemohou tak zjistit, jakou má daná věc konzistenci, jak voní, nebo jaká je na omak. Dochází tak ke zkreslení představ, které mohou ve školním věku ovlivnit úroveň prostorového vnímání, komunikace nebo dokonce matematických dovedností. "Děti mají vyčerpanou pozornost, zato tělo zůstalo nehybné, prožilo s hrdiny pohádek mnoho emocí, ale pasivně. To jsou dnes většinou příčiny únavy, nejen dětí," doplňuje Tereza Valkounová. Tak zkusme zase pro jednou zapojit všechny smysly a zjistit, jak voní louka, zaposlouchat se do hučení větru, potěžkat větev a ochutnat pravou lesní ostružinu. Protože to nám ani ta nejlepší technologie nedopřeje.



Autor: Denisa Dvořáková
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Magazín

Čtvrtina obyvatel Česka je závislá na tabáku, mladé častěji lákají alternativy

V populaci České republiky bylo v roce 2022 celkem 24,4 % kuřáků různých druhů tabákových výrobků. Významně přibývá uživatelů elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Zejména mladí od 15 let častěji sahají po alternativách, aniž by před tím ...

Zájem o vakcínu proti klíšťové encefalitidě narůstá, lidé nad 50 let mají očkování hrazeno pojišťovnou

Téměř 155 tisíc pojištěnců VZP starších 50 let se vloni nechalo očkovat proti klíšťové encefalitidě, je to trojnásobně vyšší číslo, než kolik klientů ...

Situaci, kdybychom měli zapnout mlhová světla, poznáme bezpečně

Je tu opět podzim a v ranních hodinách nebo v podvečer se často tvoří, nejen v blízkosti silnic, mlha, která může znepříjemnit samotné cestovaní. Podz ...

Rakovina prostaty ve většině případů přichází bez zjevných symptomů a nebolí

Karcinom mužských pohlavních orgánů je onemocnění zákeřné tím, že ve většině případů přichází bez zjevných symptomů a nebolí. Problém tedy může zůstat ...

Nepodceňujte zimní výbavu vozidel, kdy přezout na zimní pneu ?

Přestože zrovna nebydlíte v horských oblastech, může vás během zimního období nepřízeň počasí zaskočit v jakýchkoliv geografických polohách. Led a sn ...





Středa 7.6.2023
Kraj Vysočina
Další regiony »






Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes