JihlavaDnes.cz
JihlavaDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek Brtnice

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Brtnice castle tower and entrance building od Jiří Sedláček - Frettie Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Renesanční zámek Brtnice stojí na ostrožné, na levém břehu řeky Brtnice a tvoří hlavní dominantu města. K celému komplexu patří horní zámecká zahrada ohraničená zdí a bránou, a dolní zámecká zahrada s rybníkem. Zámek vznikl přestavbou hradu, postaveného Valdštejny před r. 1436. V 2. pol. 16. stol. byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Po r. 1620 byl zámek Valdštejnům zkonfiskován a získal jej Rombaldo hrabě de Collalto.

Zámek má protáhlý půdorys, jediná příjezdová cesta vede na jih přes kamenný mostek, prochází horní zámeckou zahradou a historickou bránou.
Komplex se skládá ze tří nádvoří.
Na zámku se nachází sál s bohatou štukovou výzdobou a plátna zachycující návštěvy habsburských císařů v Brtnici.

Zámek je v sezóně 2015 otevřen od dubna do září.
Na výběr je zde několik prohlídkových tras:
Zámecký okruh s průvodcem - Výstava "Černá smrt" (Historie morových ran) - Výstava Brtnické kovadliny - Technologická prohlídka zámku..

Otevírací doba:
Duben - Květen /sobota - neděle * 10:00-15:30
Červen / sobota - neděle * 09:00-17:00
Červenec - Srpen / úterý - neděle * 09:00-17:00
Září / sobota - neděle * 09:00-17:00

V dubnu a květnu je otevřeno v 10:00, 13:30 a 15:30 jen o sobotách, nedělích a svátcích.
Ve všední dny jen pro předem objednané skupiny.
Polední přestávka od 12:00 do 13:00.

Mapa:

Jihlava a okolí - další tipy na výlet


Orlík u Humpolce

Zřícenina hradu Orlík se nalézá 2 km severně od města Humpolec směrem na Havlíčkův Brod v Českomoravské vrchovině. Stojí na zalesněném kopci v nadmořské výšce 645 m. Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14.století.

Další info »

Muzeum nové generace - Žďár nad Sázavou

Muzeum nemusí být nuda! Ve žďárském Muzeu nové generace platí: Sahat na exponáty přikázáno!!! Nejen tím se tato unikátní expozice od těch klasických liší. Moderní, interaktivní a multimediální muzeum nabízí především zážitek!

Další info »

Zámek Žďár nad Sázavou

Barokní věž, čtyři nádvoří, bývalé konírny... Areál zámku ve Žďáru nad Sázavou ukrývá mnoho zajímavého. Původně se jednalo o cisterciácký klášter, který byl za vlády císaře Josefa II. definitivně zrušen a změněn na zámek. Jedná se o unikátní barokní celek, na který seshora dohlíží památka UNESCO - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, dílo geniálního architekta Santiniho.

Další info »

Hrad Kámen

Původně gotický hrad kámen se nachází asi 15 km od Pelhřimova ve stejnojmenné obci. Byl založen v polovině 13. století a nazván po pozoruhodném skalisku, na němž byl vystavěn. První bezpečná zmínka o hradu je v pramenech až z roku 1316, kdy se připomíná Nimír z Kámene. Od roku 1523 hrad téměř 200 let vlastnila jedna z větví významného českého rodu Malovců.

Další info »

Zřícenina hradu Dubu

Zřícenina hradu Dubu se rozkládá na nevysokém ostrohu v ohybu řeky Oslavy, necelé dva km západně od obce Tasova. Gotický hrad z poloviny 13. století založili páni z Tasova. Buď Vznata zmiňovaný roku 1268, nebo Tas, který se po Tassenberku roku 1292 píše. První přímá písemná zmínka o hradu pochází z roku 1334.

Další info »

Zřícenina hradu Dalečín

Zřícenina hradu Dalečín z poloviny 14. století stojí na levém břehu Svratky přímo v obci Dalečín. Společně s hradem Skály měl být rozbořen jako sídlo lupičů, poté jej páni z Pernštejna obnovili, jeho další osudy nejsou známy. Je téměř s podivem, že z hradu zůstalo zachováno tolik z nadzemního zdiva. A to především úsek západní plášťové zdi, dokonce v plné výšce.

Další info »
Úterý 19.3.2019
Kraj Vysočina
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.